✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F05-5220-15A0Y7FBFSDA |
| Manufacturer Product Number: | FSD-F15A0V2T01000BG |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-FSD |
| Type : | Glass Tube Fuses |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 15A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC250V |
| Termination Style : | Axial Without Lead |
| Description: | Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,15A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Series No. | FSD |
| Size (mm) | 5.2x20 |
| Current | 200mA~15A |
| Voltage max | 250VAC |
| Characteristic | Fast Acting |
| Standards and approvals | |
| UL | E56092(200mA~15A) |
| VDE | 40016929(200mA~10A) 40016932 (12A-15A) |
| BSI | KM70911(200mA~6.3A) |
| CCC | 2020970207000226(200mA-6.3A) |
| CQC | CQC11012062192(8A、10A) |
| PSE | JET2179-31003-2003(1A~5A) JET2179-31003-2004(6.3A) |
| KC | SU05015-9005(200mA~800mA) SU05015-9001(1A~2.5A) SU05015-9003(3.15A~6.3A) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | Walter_Glass_fsd.pdf |
| Electronic | Walter_POWER_Fuses.pdf |
| Walter_Components_Catalog.pdf | |
| Walter_ Product_overview.pdf |
2026-06-16 expected arrival 20000
Quantity
Unit Price
1
$0.300930
10
$0.240744
100
$0.208336
500
$0.166669
MPQ:1000
MOQ: 1000
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

TMD-T1A00V2T02380BG
Glass Tube Fuses ,5*20 ,1A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TMD(P) ,-
$0.120475 More

MGC-F10A0V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,6.35*31.75 ,10A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MGC ,-
$0.096656 More

TAP-T400MV2T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,400mA ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.096380 More

TMD-T15A0V2T02380B1G
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,15A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TMD(P) ,-
$0.132523 More

TAP-T6A30V1T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,6.3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.061959 More

MGC-F2A00V1T01000BG
Glass Tube Fuses ,6.35*31.75 ,2A ,125VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MGC ,-
$0.096639 More

TMD-T12A0V2T02380B1G
Glass Tube Fuses ,5*20 ,12A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TMD ,-
$0.137686 More

FSD-F10A0V2T01000BM2G
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,10A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,-
$0.100718 More

TAP-T3A15V2T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,3.15A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TAP ,-
$0.045692 More

TSD-T3A15V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,3.15A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-TSD ,-
$0.084333 More

TSD-T2A00V2T02380BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,2A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TSD(P) ,-
$0.077068 More

TSD-T1A60V2T02380B1G
Glass Tube Fuses ,5*20 ,1.6A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TSD ,-
$0.077068 More

MGC-F10A0V1T01000BG
Glass Tube Fuses ,6.35*31.75 ,10A ,125VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MGC ,-
$0.084165 More

MGC-F7A00V1T01000BG
Glass Tube Fuses ,6.35*31.75 ,7A ,125VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MGC ,-
$0.084165 More

TAP-T160MV2T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,160mA ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.096380 More

TAP-T3A00V2T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TAP ,-
$0.061959 More

TAP-T1A60V1T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,1.6A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.061959 More

TMD-T10A0V2T02380B1G
Glass Tube Fuses ,5*20 ,10A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TMD ,-
$0.137686 More

FSD-F5A00V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,5A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,-
$0.075727 More

FSD-F3A15V2T02380BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,3.15A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FSD(P) ,-
$0.086054 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in