✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R07-0612-R003F1TM11JEMC0 |
| Manufacturer Product Number: | EMC62F1W0R003MEW |
| Manufacturer : | ELLON |
| Series : | ELLON-EMC |
| Type : | Wide Terminal Current Sensing Resistor |
| Size : | 0612 |
| Resistance Value : | 0.003Ω(3mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±50PPM |
| Resistance Power : | 1W |
| Description: | Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ELLON |
| Product Series | EMC |
| Product Type | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Size | 0603 0805 1206 |
| Resistor Tolerance | ±0.5% ±1% |
| Rated Power | 0.5W 0.75W 1W |
| Resistor Value | R001-R020 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | ellon_EMC.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-29

EMC62F1W0R001MEW
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM
$0.000000 More

EMC62F1W0R004MEW
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.004R(4mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM
$0.000000 More

EMC62F1W0R002MEW
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM
$0.000000 More

EMC62F1W01M50MEW
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.0015R(1.5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM
$0.000000 More

HTE0805M1WR020F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0508 ,0.02R(20mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.386525 More

MHTC0805M1W0R002G
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0508 ,0.002R(2mR) ,±2% ,1W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MHTC
$0.062647 More

HTE2512M3W0R030F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.03R(30mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.104712 More

HTE2512M3W0R002F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.002R(2mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.104712 More

HTE1206M2W0R003FS
Wide Terminal Current Sensing Resistor0612 ,0.003R(3mR) ,±1% ,2W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.067015 More

HTE1206M2W0R016F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.016R(16mR) ,±1% ,2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.067015 More

HTE2512C3W0R060F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.06R(60mR) ,±1% ,3W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.099134 More

MFR050810FR002MZ
Wide Terminal Current Sensing Resistor0508 ,0.002R(2mR) ,1% ,1W ,MnCu ,±100PPM ,EVER-MFR
$0.000000 More

HTE2512M3W0R008F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.008R(8mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.104712 More

MHTC0805M1W0R004F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0508 ,0.004R(4mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-MHTC
$0.046911 More

HTE2512C3W0R100F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.1R(100mR) ,±1% ,3W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.105854 More

MHTC1206M1W0R001F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-MHTC
$0.068234 More

HTE2512M3W0R025F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.025R(25mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.104712 More

HTE3921M5W0R002F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,2139 ,0.002R(2mR) ,±1% ,5W ,MnCu ,±100PPM
$0.356019 More

HTE3921C3W0R220F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,2139 ,0.22R(220mR) ,±1% ,3W ,NiCu ,±50PPM
$0.733609 More

HTE0805M1W0R004F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0508 ,0.004R(4mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.075727 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in