✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R07-0612-R001F1TM11KEMC0 |
| Manufacturer Product Number: | EMC62F1W0R001MEW |
| Manufacturer : | ELLON |
| Series : | ELLON-EMC |
| Type : | Wide Terminal Current Sensing Resistor |
| Size : | 0612 |
| Resistance Value : | 0.001Ω(1mR) |
| Resistance Tolerance : | ±1% |
| TCR(ppm) : | ±75PPM |
| Resistance Power : | 1W |
| Description: | Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.001R(1mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ELLON |
| Product Series | EMC |
| Product Type | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Size | 0603 0805 1206 |
| Resistor Tolerance | ±0.5% ±1% |
| Rated Power | 0.5W 0.75W 1W |
| Resistor Value | R001-R020 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | ellon_EMC.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-08

EMC62F1W01M50MEW
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.0015R(1.5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM
$0.000000 More

EMC62F1W0R002MEW
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM
$0.000000 More

EMC62F1W0R003MEW
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM
$0.000000 More

EMC62F1W0R004MEW
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.004R(4mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM
$0.000000 More

HTE3921M5W0R002F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,2139 ,0.002R(2mR) ,±1% ,5W ,MnCu ,±100PPM
$0.356019 More

MHTC1206M1W0R002F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-MHTC
$0.063969 More

HTE2512M3W0R005F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.005R(5mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.087958 More

HTE1206M1W5R012F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.012R(12mR) ,±1% ,1.5W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.094659 More

HTE2512M3W0R030F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.03R(30mR) ,±1% ,3W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.104712 More

MHTC1206M1W0R005F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM
$0.000000 More

HTE2512C3W0R012F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.012R(12mR) ,±1% ,3W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.112320 More

HTE1206M2W0R002G
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.002R(2mR) ,±2% ,2W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.089926 More

HTE1206M1W5R002FS
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.002R(2mR) ,±1% ,1.5W ,MnCu ,±100PPM
$0.067015 More

MFR061215FR005MZ
Wide Terminal Current Sensing Resistor0612 ,0.005R(5mR) ,1% ,1.5W ,MnCu ,±100PPM ,EVER-MFR
$0.000000 More

HTE1206M1W5R100F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,0612 ,0.1R(100mR) ,±1% ,1.5W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.067015 More

HTE3921M5W0R100F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,2139 ,0.1R(100mR) ,±1% ,5W ,MnCu ,±50PPM
$0.502615 More

HTE2512M2W0R220F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1225 ,0.22R(220mR) ,±1% ,2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.151455 More

HTE2010M2W0R003F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1020 ,0.003R(3mR) ,±1% ,2W ,MnCu ,±100PPM ,WALTER-HTE
$0.175915 More

HTE3921M5W0R010F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,2139 ,0.01R(10mR) ,±1% ,5W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-HTE
$0.686280 More

HTE3015M4W0R003F
Wide Terminal Current Sensing Resistor ,1530 ,0.003R(3mR) ,±1% ,4W ,MnCu ,±100PPM
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in