✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | R09-2010-0R0001T0000STE0 |
| Manufacturer Product Number: | STEJ2010 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-STEJ |
| Type : | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| Size : | 2010 |
| Resistance Value : | 0Ω |
| Resistance Power : | 1W |
| Description: | Metal Current Sensing Chip Resistor ,2010 ,0R ,1W |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-STEJ |
| Product Type | Metal Current Sensing Chip Resistor |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Structure &Material | |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Adhesion layer | Epoxy |
| Resistive element | Cu alloy |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy |
| Marking coating | Flame-retardant epoxy |
| Environmental Characteristics | |
| Operating Temperature | -55℃~170℃ |
| Storage Conditions | 10℃~40℃ |
| Soldering Parameters | |
| Preheating | 145 ± 15℃, max. 120 sec |
| Soldering | min. 220℃, max. 60 sec. |
| Maximum temperature | 260±5℃, max. 10sec. |
| Rework Temperature (hot air equipment) | 350℃,3~5seconds |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | WALTER_STEJ.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| REACH Report | WALTER_REACH240 |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-01
Quantity
Unit Price
5
$0.139407
50
$0.108428
200
$0.089840
500
$0.078997
MPQ:4000
MOQ: 4000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

STE0805MW75R004FS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.004R(4mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024937 More

STE0805MW75R280F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.28R(280mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028786 More

STE0805MW75R040F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.04R(40mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-ST
$0.022749 More

STE0603MW50R040F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.04R(40mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024258 More

STE0805MW75R075F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.075R(75mR) ,±1% ,3/4W(0.75W) ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.023982 More

STEJ1206
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0R ,0.75W,
$0.023151 More

STE0603MW50R060F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.060R(60mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.025491 More

STE1206M1W0R005DS
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.005R(5mR) ,±0.5% ,1W ,MnCu ,±50PPM
$0.046675 More

STE1206M1W0R024F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.024R(24mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.027138 More

STE0805MW75R130F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.13R(130mR) ,±1% ,3/4W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024397 More

MSTC0805MW50R004F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.004R(4mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.092281 More

MSTC0805MW50R004F-LV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.004R(4mR) ,±2% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.023303 More

MSTC0603MW33R004F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0603 ,0.004R(4mR) ,±1% ,0.33W ,MnCu ,±100PPM
$0.039499 More

MSTC1206M1W01M50FLV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.0015R(1.5mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.082845 More

MSTC0805MW50R003F-LV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.130200 More

STE1206C1W0R015F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,1206 ,0.015R(15mR) ,±1% ,1W ,NiCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024258 More

STE0805AW75R200F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.2R(200mR) ,±1% ,3/4W ,Alloy ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.028094 More

STE1206M1W0R003F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.003R(3mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-STE
$0.025352 More

MSTC0805MW50R005F-LV
Metal Current Sensing Chip Resistor ,0805 ,0.005R(5mR) ,±1% ,1/2W ,MnCu ,±75PPM ,WALTER-MSTC
$0.092281 More

STE1206M1W0R012F
Metal Current Sensing Chip Resistor ,合金电阻 ,1206 ,0.012R(12mR) ,±1% ,1W ,MnCu ,±50PPM ,WALTER-STE
$0.024674 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in