✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-5220-15A0P7TAN20A |
| Manufacturer Product Number: | WN20-15-P |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WN20 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 15A |
| Breaking Series : | Time-Lag Type |
| Voltage : | AC600V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,5.2*20 ,15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-WN20 |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | WN20.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-12
Quantity
Unit Price
1
$1.816269
20
$1.291569
100
$1.049400
MPQ:200
MOQ: 200
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WM40-30
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,,WALTER-WM40
$1.055492 More

WN20-20-P
Power Fuse ,5.2*20 ,20A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

WN20-2-P
Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WN20-0.8
Power Fuse ,5.2*20 ,800mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.681546 More

RL05 50A 500VACDC GP
Power Fuse ,10*38mm ,50A ,500VAC/DC ,- ,Lying(PCB)
$0.000000 More
WH62-150-M6
Power Fuse ,18*25 ,150A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$30.669591 More

WL25-30-BP
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,600V ,- ,Stud-mount
$3.467970 More

WM30-20
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,660VAC/DC ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WM30 ,-
$0.910191 More

LFP-80-EP
Power Fuse ,10*38mm ,80A ,250VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-LFP ,-
$1.683000 More

WM55-40-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM55 ,-
$1.076054 More

WN20-5-P
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.575723 More

WN20-4
Power Fuse ,5.2*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More

MHC-25
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.760777 More

WL30-5
Power Fuse ,10*38mm ,5A ,700V ,- ,Axial Without Lead
$0.000000 More

WM55-50-P
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$1.462154 More

WM45-25-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.533077 More

WN20-2
Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More

WN20-3.15-H-P
Power Fuse ,5.2*20 ,3.15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.697036 More

WL40-1
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL40 ,-
$1.096615 More

WL25-30
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,600V ,- ,Axial Without Lead
$3.201203 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in