✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-6030-20A06VFAM30A |
| Manufacturer Product Number: | WM30-20-P |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WM30 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 6*30 |
| Current Value : | 20A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC/DC 660V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,6*30mm ,20A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM30 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WM30 Series |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Rated Current | 200mA~30A |
| Rated Voltage | 660V AC/DC |
| Breaking Capacity(AC/DC) | 1000A |
| Operating Temperatur | -55℃~125℃ |
| Standards | UR;CUR |
| Storage Conditions | Under airtight in tem-Perature+10℃~60℃、relative humidity ≦75% |
| WM30-XXX (rated current <2A) | 240PCS |
| WM30-XXX (rated current ≧2A) | 250PCS |
| WM30-XXX-P | 75PCS |
| WM30-XXX-P-L | 100PCS |
| WM30-XXX-P-SXL | 100PCS |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | WM30_V5.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-20
Quantity
Unit Price
1
$2.416392
10
$2.137578
50
$1.703866
100
$1.487010
MPQ:250
MOQ: 250
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WN20-8
Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WN20-20-P
Power Fuse ,5.2*20 ,20A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

WL25-30
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,600V ,- ,Axial Without Lead
$3.201203 More
WL50-30-P1
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,1000V ,P1 ,Stud-mount ,WALTER-WL50 ,-
$2.631877 More

MHC-20
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.836443 More

LFP-80-EP
Power Fuse ,10*38mm ,80A ,250VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-LFP ,-
$1.683000 More

WN20-4
Power Fuse ,5.2*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More

WH25-S100AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,100A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$8.670115 More
WL50-20
Power Fuse ,10*38mm ,20A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.908330 More

WM30-20
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,660VAC/DC ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WM30 ,-
$0.910191 More
WL20-40-BP
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/DC ,- ,- ,WALTER-WL20 ,-
$2.451392 More

WM45-30A-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.479769 More

WN40-25-P
Power Fuse ,5*20 ,25A ,300VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN40 ,-
$0.542977 More

RL05 50A 500VACDC GP
Power Fuse ,10*38mm ,50A ,500VAC/DC ,- ,Lying(PCB)
$0.000000 More

WM45-30-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-50MM
$0.867423 More

WM70-50
Power Fuse ,6.3.*25.4mm ,50A ,75V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM70 ,-
$1.188000 More

WN20-3.15-H-P
Power Fuse ,5.2*20 ,3.15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.697036 More

LFC-80
Power Fuse ,10*38mm ,80A ,250VAC ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-LFC ,-
$0.000000 More
WH62-100-M6
Power Fuse ,18*25 ,100A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

WN10-6-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6A ,600VAC ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN10 ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in