✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-5220-12A5N2FAFHPA |
| Manufacturer Product Number: | FHP-F12A5V4T02380BG |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-FHP |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 12.5A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC/DC 420V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,5.2*20 ,12.5A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | FHP Series (Fast-Acting) |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Rated Current | 8A~25A |
| Rated Voltage | 420V AC/DC |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| Storage Conditions | Under airtight in temperature+10℃~60℃、relative humidity ≦75% |
| Standards | UL ; TUV |
| Packing Quantity | 500PCS |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | walter_FHP Series_V8.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-20
Quantity
Unit Price
1
$1.370769
10
$1.233692
50
$1.096615
200
$0.822461
MPQ:500
MOQ: 500
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
WH62-100-M6
Power Fuse ,18*25 ,100A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

LFC-80
Power Fuse ,10*38mm ,80A ,250VAC ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-LFC ,-
$0.000000 More

WN20-12
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$1.036322 More
WH25-S80AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,80A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.365186 More

WM55-40
Power Fuse ,6*30mm ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type , Axial without Lead ,WALTER-WM55 ,-
$0.956492 More

FHP-F20A0V4T02380BDG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,20A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.681546 More
WL50-20
Power Fuse ,10*38mm ,20A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.908330 More

RL05 50A 500VACDC GP
Power Fuse ,10*38mm ,50A ,500VAC/DC ,- ,Lying(PCB)
$0.000000 More

WN20-6.3-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.820954 More
WH62-200M6
Power Fuse ,18*25 ,200A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

FHP-F16A0V4T02380BG
Power Fuses ,5*20 ,16A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.681546 More

WN20-8-H-P
Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.630554 More
WH25-S60AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,60A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.081208 More

MHC-15
Power Fuse ,6*30mm ,15A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,-
$0.699092 More

FHP-F25A0V4T02380BG
Power Fuse ,5.2*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.603138 More
WL20-40
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/DC ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL20 ,-
$2.429308 More

WM50-40
Power Fuse ,6*30mm ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM50 ,-
$0.000000 More

WM45-20-P
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,-
$0.867423 More

WH25-S100AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,100A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$8.670115 More

WH60-160-P
Power Fuse ,26.2mm*16mm ,160A ,150V ,- ,- ,WALTER-WH60 ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in