The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-1185-50AR10TH25A |
| Manufacturer Product Number: | WH25-S50AHBTBTM08BG |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WH25 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 110*8.5mm |
| Current Value : | 50A |
| Voltage : | DC800V |
| Termination Style : | Stud-mount |
| Description: | Power Fuse ,110*8.5mm ,50A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WH25 Series |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Rated Current | 50A-100A |
| Rated Voltage | 800V DC |
| Breaking Capacity | 800V DC/10KA |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| Installation | Stud-mount |
| Standards | UR CUR |
| Packing Quantity | 288PCS |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | WATER_WH25_V5.pdf |
| Electronic | Walter_POWER_Fuses.pdf |
| Walter Product overview-2022.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf | |
| Walter_ Product_overview.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-13
Quantity
Unit Price
5
$24.439292
50
$18.329469
200
$12.219646
MPQ:288
MOQ: 288
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WN20-8-H-P
Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.630554 More

WM10-12
Power Fuse ,6*30mm ,12A ,600VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM10 ,-
$0.805464 More

WH30-100-M6
Power Fuse ,18*45 ,100A ,500V ,Fast Acting Type ,Stud-mount
$0.000000 More

WM50-40
Power Fuse ,6*30mm ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM50 ,-
$0.000000 More

WN30-15-P
Power Fuse ,5.2*20 ,15A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN30 ,-
$0.000000 More

WN20-10
Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.630554 More

WM55-40
Power Fuse ,6*30mm ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type , Axial without Lead ,WALTER-WM55 ,-
$0.956492 More

WN20-5
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,500VDC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$2.404465 More

WM30-20-P
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM30 ,-
$1.028516 More

WN20-6.3
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More
WH62-100-M6
Power Fuse ,18*25 ,100A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

WL40-1
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL40 ,-
$1.096615 More

RL05 50A 500VACDC GP
Power Fuse ,10*38mm ,50A ,500VAC/DC ,- ,Lying(PCB)
$0.000000 More

WN20-16
Power Fuse ,5.2*20 ,16A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WH40-25A-M6
Power Fuse ,18*45 ,25A ,700V ,- ,Stud-mount
$0.000000 More

WM50-50
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM50 ,-
$0.000000 More

WM55-50-P
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$1.462154 More
WH62-200M6
Power Fuse ,18*25 ,200A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

WN20-15
Power Fuse ,5.2*20 ,15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

FHC-F12A5V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5.2*20 ,12.5A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in