✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-5220-25A0N2FAFHPA |
| Manufacturer Product Number: | FHP-F25A0V4T02380BG |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-FHP |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 25A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC/DC 420V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,5.2*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | FHP Series (Fast-Acting) |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Rated Current | 8A~25A |
| Rated Voltage | 420V AC/DC |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| Storage Conditions | Under airtight in temperature+10℃~60℃、relative humidity ≦75% |
| Standards | UL ; TUV |
| Packing Quantity | 500PCS |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | walter_FHP Series_V8.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-15
Quantity
Unit Price
1
$1.370769
10
$1.233692
50
$1.096615
200
$0.822461
MPQ:500
MOQ: 500
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

FHC-F20A0V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,20A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More

LFP-40-P
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/125VDC ,Fast Acting Type ,Lying ,WALTER-LFP ,-
$1.342440 More
WH62-200M6
Power Fuse ,18*25 ,200A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

MHC-30
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,-
$0.822462 More

WM40-30-P
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM40 ,L=38MM
$1.124031 More

WM70-50
Power Fuse ,6.3.*25.4mm ,50A ,75V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM70 ,-
$1.188000 More

WN20-6.3
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More
WL20-40
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/DC ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL20 ,-
$2.429308 More

LFP-80-EP
Power Fuse ,10*38mm ,80A ,250VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-LFP ,-
$1.683000 More

WL30-5
Power Fuse ,10*38mm ,5A ,700V ,- ,Axial Without Lead
$0.000000 More

WH60-160-P
Power Fuse ,26.2mm*16mm ,160A ,150V ,- ,- ,WALTER-WH60 ,-
$0.000000 More

WM45-30A-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.479769 More

MHP-30-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.898402 More

WN30-12-P
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN30 ,-
$0.000000 More

FHC-F25A0V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More

WM50-50
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM50 ,-
$0.000000 More

WH30-100-M6
Power Fuse ,18*45 ,100A ,500V ,Fast Acting Type ,Stud-mount
$0.000000 More

WN20-5
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,500VDC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$2.404465 More

MHC-20
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.836443 More

WN30-10-P
Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in