The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-0603-5A00G1TCW6TA |
| Manufacturer Product Number: | 0603T5A32V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-0603T |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 0603 |
| Current Value : | 5A |
| Breaking Series : | Time-Lag Type |
| Voltage : | DC32V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,0603 ,5A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Rated Current | 1A~6A |
| Rated Voltage | 32V |
| SIZE | 0603(1.6mm*0.8mm) |
| Safety Approval | UL E56092 TUV R5047651 |
| Melting characteristic | Slow-Blow |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Fuse element | Cu Alloy / Sn |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy |
| Breaking Capacity | V =32V DC ; I=50A |
| Operating Temperature | -55℃~150℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | Walter_0603T.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| RoHs Report | Walter_SMD_FUSE_ROHSA223.pdf |
| REACH Report | WALTER_REACH240 |
2026-06-12 expected arrival 200000
Quantity
Unit Price
5
$0.046378
20
$0.045052
200
$0.038427
1000
$0.033127
MPQ:5000
MOQ: 5000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
2410LT1.25A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1.25A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
6125SF1A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,1A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
0402F3.5A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,3.5A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.028914 More
2410F1.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1.5A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,Gold-plated
$0.059400 More
6125SF15A65V
Surface Mount Fuses ,6125 ,15A ,65V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.059400 More
0402F1.5A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,1.5A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.028914 More
1206T1.25A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.25A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More

1206F0.63A125V
Surface Mount Fuses ,1206 ,630mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206F ,-
$0.045692 More

1206F2A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,2.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.042646 More

1206F10A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,10A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.029465 More
6125SF2A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,2A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More

1206F0.75A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,750mA ,63V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206F ,-
$0.042646 More
6125SH4A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,4A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
1206T2.5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,2.5A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More

1206F4A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,4.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
2410LT1A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
1206T8A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,8A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.030423 More
1206HC40A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,40A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.115525 More
2410LT2A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,2A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
0402FA4A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,4A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028914 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in