✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-1032-3A00Y7TCWSTA |
| Manufacturer Product Number: | 1032ST3A250V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-1032ST |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 1032 |
| Current Value : | 3A |
| Voltage : | AC250V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,1032 ,3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-1032ST ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacture | WALTER |
| Product Type | Surface Mount Fuse |
| Melting Characteristic | Time-Lag Type |
| Rated Current | 0.5A 0.75A 1A 2A 2.5A 3A 3.15A 3.5A 4A 5A |
| Rated Voltage | 250VAC |
| Size | 10mm*3.2mm |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | Walter_1032ST.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11
Quantity
Unit Price
5
$0.454364
20
$0.397569
100
$0.283978
MPQ:2000
MOQ: 2000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
0402FA4A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,4A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028914 More
1032SF20A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,20A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.479769 More
6125SH3.5A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,3.5A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
2410LT1A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
6125SF6.3A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,6.3A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
2410H1.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1.5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
1032SF30A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,30A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.411231 More
2410LT3.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More

1206F1A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
0402F2.5A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,2.5A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.028914 More
2410LT0.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,500mA ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More

1206F0.75A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,750mA ,63V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206F ,-
$0.042646 More
2410H2.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,2.5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.069696 More
2410H3A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.0A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
2410LT6.3A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,6.3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More

1206F1.5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
2410F3.15A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.15A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-2410F ,Gold-plated
$0.059400 More

1206F1.75A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.75A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
6125SF3.15A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,3.15A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
0603T6A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,6A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in