| Product number: | DK-K21440V0A500110904CJ |
| Manufacturer Product Number: | MBR0540 |
| Manufacturer : | CJ |
| Series : | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type : | Schottky Diodes |
| Voltage(VR) : | 40V |
| Current (IO) : | 500mA |
| Forward Voltage(VF) : | 0.55V |
| Power dissipation(Pd) : | 410mW |
| Packge : | SOD-123 |
| Description: | Schottky Diodes ,MBR0540 ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:410mW ,SOD-123 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CJ |
| Product Series | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type | Schottky Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-31

BAS70
Schottky Diodes ,BAS70 ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

RB160M-40
Schottky Diodes ,RB160M-40 ,VR:40V ,IO:1000mA ,VF:0.51V ,PD:350mW ,SOD-123
$0.000000 More

RB500V-40
Schottky Diodes ,RB500V-40 ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.45V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

BAS40W
Schottky Diodes ,BAS40W ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-323
$0.000000 More

BAT54CT
Schottky Diodes ,BAT54CT ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

BAS40W-04
Schottky Diodes ,BAS40W-04 ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-323
$0.000000 More

BAR43C
Schottky Diodes ,BAR43C ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAV23A
Schottky Diodes ,BAV23A ,VR:250V ,IO:100mA ,VF:1.25V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More

DS520-30LED02
Schottky Diodes ,DS520-30LED02 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:0.45V ,PD:100mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

1SS388
Schottky Diodes ,1SS388 ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.6V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.015246 More

RB521G-30
Schottky Diodes ,RB521G-30 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:0.35V ,PD:100mW ,SOD-723
$0.000000 More

BAS70WS
Schottky Diodes ,BAS70WS ,VR:70V ,- ,VF:1V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

BAS70DW-06
Schottky Diodes ,BAS70DW-06 ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

RB461F
Schottky Diodes ,RB461F ,VR:20V ,IO:700mA ,VF:0.49V ,PD:150mW ,SOT-323
$0.000000 More

SD103AWS
Schottky Diodes ,SD103AWS ,VR:40V ,- ,VF:0.6V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

B5819LW
Schottky Diodes ,B5819LW ,VR:40V ,IO:1000mA ,VF:1.1V ,PD:350mW ,SOD-123
$0.000000 More

MA729
Schottky Diodes ,MA729 ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:0.55V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

RB520CS-30
Schottky Diodes ,RB520CS-30 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:0.6V ,PD:100mW ,SOD-923
$0.000000 More

BAT64-05
Schottky Diodes ,BAT64-05 ,VR:40V ,IO:250mA ,VF:0.75V ,PD:250mW ,SOT-23
$0.000000 More

RB521S-30
Schottky Diodes ,RB521S-30 ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:0.5V ,PD:150mW ,SOD-523
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in