✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | DK-K11140V0A500180203CJ |
| Manufacturer Product Number: | B0540WS |
| Manufacturer : | CJ |
| Series : | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type : | Schottky Diodes |
| Voltage(VR) : | 40V |
| Current (IO) : | 500mA |
| Forward Voltage(VF) : | 0.62V |
| Power dissipation(Pd) : | 200mW |
| Packge : | SOD-323 |
| Description: | Schottky Diodes ,B0540WS ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.62V ,PD:200mW ,SOD-323 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CJ |
| Product Series | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type | Schottky Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | B0540WS_SOD-323.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-30
Quantity
Unit Price
5
$0.045570
20
$0.037026
100
$0.031330
300
$0.027057
MPQ:3000
MOQ: 3000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

RB160M-30
Schottky Diodes ,RB160M-30 ,VR:30V ,IO:1000mA ,VF:0.48V ,PD:450mW ,SOD-123
$0.000000 More

RB425D
Schottky Diodes ,RB425D ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.55V ,PD:250mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAV23A
Schottky Diodes ,BAV23A ,VR:250V ,IO:100mA ,VF:1.25V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More

CMPSH-3
Schottky Diodes ,CMPSH-3 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:1V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAT60B
Schottky Diodes ,BAT60B ,VR:10V ,- ,VF:0.6V ,PD:350mW ,SOD-323
$0.000000 More

DS54LED02
Schottky Diodes ,DS54LED02 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:1V ,PD:200mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

BAS40-05T
Schottky Diodes ,BAS40-05T ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

BAT54W
Schottky Diodes ,BAT54W ,VR:30V ,- ,VF:1V ,PD:250mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAS70DW-06
Schottky Diodes ,BAS70DW-06 ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

RB400D
Schottky Diodes ,RB400D ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.5V ,PD:250mW ,SOT-23
$0.000000 More

DS520-30EAA02
Schottky Diodes ,DS520-30EAA02 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:0.46V ,PD:100mW , MLDFN0.6*0.3-2L-A
$0.000000 More

BAT43W
Schottky Diodes ,BAT43W ,VR:30V ,- ,VF:0.45V ,PD:200mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAS40-06T
Schottky Diodes ,BAS40-06T ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

BAS40-04T
Schottky Diodes ,BAS40-04T ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

RB160M-90
Schottky Diodes ,RB160M-90 ,VR:90V ,IO:1000mA ,VF:0.73V ,PD:250mW ,SOD-123
$0.000000 More

SD103ATW
Schottky Diodes ,SD103ATW ,VR:40V ,IO:175mA ,VF:0.5V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

BAS70DW-05
Schottky Diodes ,BAS70DW-05 ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

SD103CW
Schottky Diodes ,SD103CW ,VR:20V ,- ,VF:0.6V ,PD:400mW ,SOD-123
$0.000000 More

DS715NND03
Schottky Diodes ,DS715NND03 ,VR:30V ,IO:30mA ,VF:0.37V ,PD:150mW ,WBFBP-03B
$0.000000 More

BAT54BRW
Schottky Diodes ,BAT54BRW ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in