✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-5220-10A01BTAN30A |
| Manufacturer Product Number: | WN30-10-P |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WN30 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 10A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | DC500V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-WN30 |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter Profile-CN-2026.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | MS-DE-031-181 WN30╰__ V6.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-16

WM20-S1A00HTT02380BG
Power Fuse ,6*30mm ,1A ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.852923 More

WN20-3.15-H-P
Power Fuse ,5.2*20 ,3.15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.697036 More

WN20-2-P
Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WN20-15
Power Fuse ,5.2*20 ,15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More
WL55P-3.5-AP
Power Fuse ,10mm*55mm ,3.5A ,1500VDC ,- ,- ,WALTER-WL55P ,-
$2.931923 More

WN30-12-P
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN30 ,-
$0.000000 More

WM55-40
Power Fuse ,6*30mm ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type , Axial without Lead ,WALTER-WM55 ,-
$0.956492 More

WM30-25-P
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM30 ,-
$1.099940 More

WL40-1
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL40 ,-
$1.096615 More

FHC-F12A5V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5.2*20 ,12.5A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More

WM45-30-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-50MM
$0.867423 More

WM10-12
Power Fuse ,6*30mm ,12A ,600VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM10 ,-
$0.805464 More

WM70-50
Power Fuse ,6.3.*25.4mm ,50A ,75V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM70 ,-
$1.188000 More

WN20-20-P
Power Fuse ,5.2*20 ,20A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

WN20-5
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,500VDC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$2.404465 More

MHP-25-L
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.898402 More
WL20-40-BP
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/DC ,- ,- ,WALTER-WL20 ,-
$2.451392 More

WN20-4
Power Fuse ,5.2*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More
WL55-3
Power Fuse ,10*55mm ,3A ,1500V ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL55 ,-
$2.714123 More

WM45-30-P
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-38MM
$0.867423 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in