| Product number: | DK-K24840V0A500380203CJ |
| Manufacturer Product Number: | RB551V-40 |
| Manufacturer : | CJ |
| Series : | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type : | Schottky Diodes |
| Voltage(VR) : | 40V |
| Current (IO) : | 500mA |
| Forward Voltage(VF) : | 0.47V |
| Power dissipation(Pd) : | 200mW |
| Packge : | SOD-323 |
| Description: | Schottky Diodes ,RB551V-40 ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.47V ,PD:200mW ,SOD-323 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CJ |
| Product Series | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type | Schottky Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-31

RB160M-60
Schottky Diodes ,RB160M-60 ,VR:60V ,IO:1000mA ,VF:0.58V ,PD:350mW ,SOD-123
$0.000000 More

RB400D
Schottky Diodes ,RB400D ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:250mW ,SOT-23
$0.000000 More

B0540W
Schottky Diodes ,B0540W ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.62V ,PD:410mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAS40V
Schottky Diodes ,BAS40V ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-563
$0.000000 More

BAT54SDW
Schottky Diodes ,BAT54SDW ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

B5817W
Schottky Diodes ,B5817W ,VR:20V ,IO:1000mA ,VF:0.75V ,PD:450mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAT54DW
Schottky Diodes ,BAT54DW ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

RB501G-40
Schottky Diodes ,RB501G-40 ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.55V ,PD:100mW ,SOD-723
$0.000000 More

BAT54
Schottky Diodes ,BAT54 ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

SD101AW
Schottky Diodes ,SD101AW ,VR:60V ,- ,VF:1V ,PD:400mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAT54C
Schottky Diodes ,BAT54C ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

RB551V-30
Schottky Diodes ,RB551V-30 ,VR:30V ,IO:500mA ,VF:0.47V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

SD103BW
Schottky Diodes ,SD103BW ,VR:30V ,- ,VF:0.6V ,PD:400mW ,SOD-123
$0.000000 More

B5818W
Schottky Diodes ,B5818W ,VR:30V ,IO:1000mA ,VF:0.875V ,PD:450mW ,SOD-123
$0.000000 More

CMPSH-3S
Schottky Diodes ,CMPSH-3S ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:1V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More

DSS40LED02
Schottky Diodes ,DSS40LED02 ,VR:40V ,IO:120mA ,VF:1V ,PD:100mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

RB751CS-40
Schottky Diodes ,RB751CS-40 ,VR:40V ,IO:30mA ,VF:0.37V ,PD:100mW ,SOD-923
$0.000000 More

RB491D
Schottky Diodes ,RB491D ,VR:20V ,- ,VF:0.47V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAS40-06
Schottky Diodes ,BAS40-06 ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAS70W
Schottky Diodes ,BAS70W ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-323
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in